DRUGIE ŻYCIE PO RAZ PIERWSZY NA PODKARPACIU!

02_logo_kampaniiCzy transplantacja to skuteczna metoda leczenia? Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Ile osób czeka teraz na nowy narząd i nowe życie? Czym jest śmierć mózgu? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii Drugie życie, poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia. Było ono zorganizowane 24 lutego 2015 (wtorek) w Hotelu Prezydenckim, przy ul. Podwisłocze 48 w Rzeszowie, o godzinie 12:00. Szkolenie to zarazem start  kampanii Drugie życie na Podkarpaciu. To siódme województwo  po wielkopolskim, małopolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim do którego trafiła kampania społeczna Drugie życie.

 

Dlaczego Podkarpacie?

„W Polsce wciąż problemem jest zbyt mała liczba organów do przeszczepu. Według statystyk POLTRANSPLANTU najmniej narządów w Polsce pobiera się w szpitalach właśnie w województwie podkarpackim. To dla nas wyzwanie i szansa, dlatego kampania trafia właśnie do szkół w regionie” – tłumaczy dr Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych i ekspert medyczny kampanii.

„Wierzę, że kampania Drugie życie daje wymierny efekt, jeśli chodzi o liczbę przeszczepów w Polsce. Dziś około 1000 osób w całym kraju czeka na nową nerkę – duża część z nich to pacjenci sieci Centrum Dializ Fresenius. Na co dzień opiekujemy się nimi i bardzo dobrze ich znamy. Potrzebują nie tylko wsparcia medycznego, ale także psychicznego. Barierą, która oddziela naszych pacjentów od drugiego życia, nie jest brak pieniędzy, a brak narządów do przeszczepu” – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji.

Drugie życie cele kampanii

Celem akcji  Drugie życie jest wyjaśnienie istoty transplantacji młodym ludziom, rozwianie ich wątpliwości i walka z mitami, które narosły wokół przeszczepiania narządów. Takiemu podejściu do promocji transplantacji sprzyja formuła kampanii, która zakłada, że uczniowie sami organizują działania w swoich szkołach i środowiskach. Organizatorzy wspierają ich dostarczając materiały informacyjne i promocyjne oraz koordynując działania. Brak organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. Mimo, że w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych do pobierania narządów.

Szkolenie 24 lutego 2015 Rzeszów

Na spotkanie szkoleniowe przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację, jako nowoczesną metodę leczenia. Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie.

 Wykładowcy dr Wacław Bentkowski (ekspert medyczny Kampanii) – Ordynator Oddziału Nefrologii Szpitala Specjalistycznego im. F. Chopina w Rzeszowie, dr Stanisław Mazur – założyciel Centrum Medycznego Medyk od lat działający na rzecz promocji idei transplantacji w woj. podkarpackim, Krystyna Murdzek – prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji oraz Dializowanych, Katarzyna Ditrejmowska – pacjentka po przeszczepieniu nerki.

 Organizowane w Rzeszowie szkolenie jest integralną częścią kampanii Drugie życie. Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymali podczas spotkania materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

Zobacz reportaż ze spotkania (Źródło: TVP Rzeszów)

TVP Rzeszów

 Historia kampanii

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 150 tys. uczniów z 430 szkół. W sześciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 480 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad podkarpacką kampanią objęli: Małgorzata Chomycz – Śmigielska Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Stowarzyszenie „Sport po Transplantacji”, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2014/1015 kampania „Drugie życie” prowadzona będzie po raz pierwszy na terenie województwa podkarpackiego.

pasek_podkarpacie

Napisz komentarz